Nyheder seniorer

Det startede egentlig stille, fredeligt og ganske jævnbyrdigt, da TIK Taastrup og  TMS Ringsted søndag  aften mødtes i Taastrup Idræts Center,  i en kamp om at være med i topstriden i 2. Division . Gæsterne fra TMS Ringsted førte 4-3 efter halvanden håndfuld minutter, Men så fik TMS-målmændene ikke fat i mere, hvilket Niels »AT« Voetmann gjorde i modsatte ende, indtil han udgik med »låst knæ« - hvorpå Nikolaj Løgstrup tog lige så fint over.

Det gav 8-5 i Taastrup-favør halvvejs mod pausen, lidt senere 12-5 og 16-10, da de to hold luntede ind til formodentlig henholdsvis peptalk og skideballe. Det ændrede ikke rigtigt noget på kampbilledet fra starten af anden halvleg. I løbet af fem minutter var TIK på 19-11, da Nikki Kvist mosede sig igennem tre forsvarsspillere over en halv banelængde.

TIK kørte resten af kampen hjem på cruise control og efter en stærk og disciplineret indsats lykkedes det at hive en sikker sejr hjem på 29-24 mod et stærkt TMS Ringsted mandskab. Vi får udstillet TMS frem til 23-13 og mister så koncentrationen. For os var det en kamp om at kunne komme op på tredjepladsen, hvor vi synes, vi hører til. En dejlig sejr, opsummerede Taastrup-træner Kevin Arildtoft-Moer.

TIK Håndbold ser nu frem mod en spænde afslutning på sæsonen, hvor der venter en lang række spændende kampe og allerede søndag den 7. februar kl. 16 tager TIK Håndbold imod Rødovre HK i Taastrup Idræts Center Tastrup-TMS Ringsted  29-24 (16-10)

Målscorere for TIK Taastrup: Nikki Kvist 8 (4), Michael Wilde Beck 5, Sebastian Seifert 3, Hakan Sahin 3, Christioffer Haugaard 2, Oliver Kock-Hansen 2, Jakob Doktor 2, Oliver Jørgensen 2, Mathias Lindgren 1, Miklas Campbell 1.

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...